Uczniowie „Szesnastki” wzięli udział w festiwalu „Zwierciadła” w II LO

Weronika Bryk, 3G

Zwierciadła


Dnia 14 i 15 marca uczniowie uczestniczący w lekcjach etyki wybrali się na przegląd teatralny „Zwierciadła", organizowany w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Hetmana Zamoyskiego. Pieczę nad uczniami sprawowały kolejno panie Renata Leszko i Joanna Szcześniak.

 

Pierwszego dnia grupa uczniów z siódmej klasy podstawówki i trzeciej klasy gimnazjum ruszyła komunikacją miejską z przystanku niedaleko szkoły około godziny dziewiątej
i punktualnie zajęła miejsca w pierwszym rzędzie zarezerwowanym specjalnie dla „SP 16". Niedługo potem zapadła cisza i oficjalnie rozpoczęto to trzydniowe kulturowe wydarzenie. Po przemowach nastał czas na prezentację grupy z I LO, która przygotowała sztukę na wzór starożytnej tragedii przedstawiającej kulisy tragedii o Antygonie. Następne przedstawienie obracało się wokół śledztwa. Co ciekawe, miejsce akcji ograniczało się tylko do zepsutej windy. Przedostatni występ opowiadał o absurdalnym morderstwie w ekscentrycznej restauracji. Wszyscy stwierdzili, że było to najlepsze wystąpienie dzięki humorowi, interakcji
z publicznością i świetnie wykreowanym postaciom. Ostatnia sztuka była symbolicznym poszukiwaniem szczęścia ukrytym pod kamuflażem pracy maturalnej. W przerwach między występami zachwycał nas śpiew uczennic liceum, więc nie było mowy o nudzie. Dla publiczności była przygotowana herbata, a występujący zdobywali cenne rady od jury, by mogli doskonalić warsztat aktorski. Muszę dodać, że wśród aktorów znaleźli się absolwenci naszego Gimnazjum:

Moim zdaniem, to wydarzenie jest na zadziwiająco wysokim poziomie. Zbliża miłośników sztuki i daje cenne lekcje. Pozwala wniknąć w świat teatru, historii tworzącej się na oczach widza. Oglądałam poczynania młodych aktorów i wokalistów z takim przejęciem, że zapomniałam skontrolować smak podawanej herbaty. Mam nadzieję, że za rok będę mogła uczestniczyć w tym niebywałym wydarzeniu – z widowni, a może i ze sceny – i porównać to z rokiem 2018.

teatr

 

Na zdjęciu wśród aktorów nasi absolwenci: Janek Golianek, Maja Owe-Larson, Bruno Olesiński.