Program Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ) realizowany jest w Polsce od 1991 r. w ramach sieci Szkół dla Zdrowia w Europie stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO - Biuro Regionalne dla Europy), Radę Europy oraz Komisję Europejską.
Szkoła Promująca Zdrowie to placówka, w której klimat sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu całej społeczności, która systematycznie i długotrwale realizuje treści oraz podejmuje działania w zakresie edukacji zdrowotnej i profilaktyki, jak również prowadzi dialog i współpracę z rodzicami i społecznością lokalną.
W ramach realizacji Programu w Polsce opracowano model, standardy i etapy tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie oraz kryteria przynależności do sieci.
Krajowa struktura wspierająca rozwój sieci SzPZ obejmuje sieci wojewódzkie we wszystkich województwach, a w niektórych również sieci rejonowe, powiatowe i miejskie. Przynależność do sieci SzPZ potwierdzana jest certyfikatem miejskim nadawanym przez Prezydenta Miasta Lublin, wojewódzkim nadawanym przez Kuratora Oświaty w Lublinie i w końcu krajowym nadawanym przez Ministra Edukacji Narodowej.
Obecnie w Polsce w sieci SzPZ znajduje się około 3000 placówek. W naszej szkole od lat tworzymy środowisko sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej, realizując systematycznie różnorodne działania w zakresie zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego. Nasze mocne strony, wskazane w badaniu diagnozującym przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli i pracowników to:
- bardzo dobre relacje i atmosfera w społeczności szkolnej;
- kompetentna, życzliwa, otwarta, wyrozumiała i zaangażowana kadra pedagogiczna;
- wysoki poziom nauczania oraz osiągnięcia edukacyjne uczniów;
- sukcesy w konkursach przedmiotowych, tematycznych i artystycznych oraz zawodach sportowych;
- ciekawie prowadzone zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych środków dydaktycznych;
- szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych;
- bogate wyposażenie klasopracowni przedmiotowych, świetlicy oraz biblioteki z centrum multimedialnym;
- nowoczesne obiekty sportowe;
- porządek i dyscyplina;
- profesjonalnie prowadzony sekretariat;
- aktywnie działający Samorząd Uczniowski;
- kawiarenka u Fryderyka;
- atrakcyjne wycieczki klasowe i szkolne, w tym również zagraniczne;
- współpraca międzynarodowa;
- bezpieczeństwo.
Starania o przynależność do miejskiej sieci SzPZ podjęliśmy w ubiegłym roku szkolnym, jeszcze jako gimnazjum. W roku szkolnym 2017/18, już jako Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie, kontynuując tradycje i dobre praktyki Gimnazjum nr 16, przygotowujemy się do nadania certyfikatu miejskiego i wstąpienia do sieci SzPZ. Podejmujemy i będziemy realizować różne działania dla tworzenia SzPZ, zaplanowane na podstawie przeprowadzonego wśród członków całej społeczności szkolnej (uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników) badania ankietowego samopoczucia w szkole. Stres to problem priorytetowy, jaki wybraliśmy spośród zdiagnozowanych. Nad jego rozwiązaniem będziemy intensywnie pracować.
Bieżące projekty
Klasy młodsze naszej szkoły realizowały projekt "Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu" - odpowiedzialna była Pani Kasia Bączek. W trakcie realizacji jest akcja "Jemy zdrowo i kolorowo" - odpowiedzialna Daria Modecka. Klasy starsze zaczynają projekt "Recepta na dobre życie", którego celem jest uświadomienie uczniom, jak ważne są w naszym życiu wartości.
Podsumowanie projektu
Projekt "Profilaktyka nadwagi i otyłości" realizowany przez Stowarzyszenie „Klub XXI wieku" – koordynator szkolny Anna Kwiatek, wicedyrektor.
Realizacja programu od czerwca 2019 r. do lutego 2020 r.
Uczestniczyli:
5 c - 23 uczniów (p. K. Barcicka)
5d - 14 uczniów (p. J. Szcześniak)
6b - 28 uczniów (p. I. Celińska)
5a - 27 uczniów (P. K. Sawczuk)
6a - 8 uczniów (p. E. Waniowska)
6d - 20 uczniów (p. K. Sowa)
5g - 24 uczniów (p. K. Pajdosz)
5e - 20 uczniów (p. P. Szymczak)
6c - 19 uczniów (p. E. Mielecka)
Łącznie - 9 klas i 183 uczniów
Uczniowie uczestniczyli w badaniach wstępnych oraz 5 godzinach zajęć dydaktycznych i sportowych wg harmonogramu:
Czerwiec/ wrzesień – 1 godzina badań wstępnych
Październik – 1 godzina zajęć z dietetykiem
Listopad – 1 godzina zajęć ze specjalistą aktywności fizycznej
Grudzień – 1 godzina zajęć z dietetykiem
Październik- 1 godzina zajęć z edukatorem żywienia
Styczeń – godzina zajęć z psychologiem
Luty – 1 godzina zajęć ze specjalistą aktywności fizycznej
Uczniowie otrzymali zestawy do ćwiczeń (piłka do ćwiczeń z pompką, mata, skakanka) oraz broszury żywieniowe.
Szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w projekcie „Profilaktyka nadwagi i otyłości" realizowanym przez Stowarzyszenie „Klub XXI wieku".
Zajęcia z psychologiem
W dniu 7 stycznia w naszej szkole gościła Pani psycholog Ilona Rogowska- Kryk. W ramach Programu Profilaktyki Nadwagi i Otyłości przeprowadziła ona ciekawe zajęcia w klasach czwartych i piątych.
Aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie
W dniach 12 i 13 listopada gościł w naszej szkole Pan Tomasz Dębała- edukator, rehabilitant, specjalista aktywności fizycznej. Odbył z klasami 5 i 6 naszej szkoły szereg spotkań, na których omawialiśmy potrzebę ruchu, aktywnego stylu życia i zdrowego odżywiania.
Spotkanie - Profilaktyka nadwagi i otyłości
W dniu 21 października odbyły się w naszej szkole zajęcia z edukatorem żywienia w ramach programu: "Profilaktyka nadwagi i otyłości". W spotkaniach udział wzięli uczniowie klas: 5 A, 5 E, 5 G, 5 D, 6 C, 6 D wraz z opiekunami.