logo spz 300 2Program Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ) realizowany jest w Polsce od 1991 r. w ramach sieci Szkół dla Zdrowia w Europie stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO - Biuro Regionalne dla Europy), Radę Europy oraz Komisję Europejską.

   Szkoła Promująca Zdrowie to placówka, w której klimat sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu całej społeczności, która systematycznie i długotrwale realizuje treści oraz podejmuje działania w zakresie edukacji zdrowotnej i profilaktyki, jak również prowadzi dialog i współpracę z rodzicami i społecznością lokalną.

   W ramach realizacji Programu w Polsce opracowano model, standardy i etapy tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie oraz kryteria przynależności do sieci.

   Krajowa struktura wspierająca rozwój sieci SzPZ obejmuje sieci wojewódzkie we wszystkich województwach, a w niektórych również sieci rejonowe, powiatowe i miejskie. Przynależność do sieci SzPZ potwierdzana jest certyfikatem miejskim nadawanym przez Prezydenta Miasta Lublin, wojewódzkim nadawanym przez Kuratora Oświaty w Lublinie i w końcu krajowym nadawanym przez Ministra Edukacji Narodowej.

   Obecnie w Polsce w sieci SzPZ znajduje się około 3000 placówek. W naszej szkole od lat tworzymy środowisko sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej, realizując systematycznie różnorodne działania w zakresie zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego. Nasze mocne strony, wskazane w badaniu diagnozującym przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli i pracowników to:

 • bardzo dobre relacje i atmosfera w społeczności szkolnej;
 • kompetentna, życzliwa, otwarta, wyrozumiała i zaangażowana kadra pedagogiczna;
 • wysoki poziom nauczania oraz osiągnięcia edukacyjne uczniów;
 • sukcesy w konkursach przedmiotowych, tematycznych i artystycznych oraz zawodach sportowych;
 • ciekawie prowadzone zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych środków dydaktycznych;
 • szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych;
 • bogate wyposażenie klasopracowni przedmiotowych, świetlicy oraz biblioteki z centrum multimedialnym;
 • nowoczesne obiekty sportowe;
 • porządek i dyscyplina;
 • profesjonalnie prowadzony sekretariat;
 • aktywnie działający Samorząd Uczniowski;
 • kawiarenka u Fryderyka;
 • atrakcyjne wycieczki klasowe i szkolne, w tym również zagraniczne;
 • współpraca międzynarodowa;
 • bezpieczeństwo.

   Starania o przynależność do miejskiej sieci SzPZ podjęliśmy w ubiegłym roku szkolnym, jeszcze jako gimnazjum. W roku szkolnym 2017/18, już jako Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie, kontynuując tradycje i dobre praktyki Gimnazjum nr 16, przygotowujemy się do nadania certyfikatu miejskiego i wstąpienia do sieci SzPZ. Podejmujemy i będziemy realizować różne działania dla tworzenia SzPZ, zaplanowane na podstawie przeprowadzonego wśród członków całej społeczności szkolnej (uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników) badania ankietowego samopoczucia w szkole. Stres to problem priorytetowy, jaki wybraliśmy spośród zdiagnozowanych. Nad jego rozwiązaniem będziemy intensywnie pracować.

 


 

Odebraliśmy certyfikat!

w poniedziałek, 08, październik 2018 19:37.

Z radością informujemy, że w dniu 5 października podczas Festiwalu Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie reprezentacja naszej szkoły odebrała z rąk Pana Prezydenta dr Krzysztofa Żuka  certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie", potwierdzający naszą przynależność do Miejskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie Miasta Lublin.

Skan 000671DSC 0015 

Jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie!

w wtorek, 26, czerwiec 2018 11:15.

Z radością i satysfakcją informujemy, że nasza szkoła otrzymała od Pana Prezydenta dr Krzysztofa Żuka certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie" i została tym samym włączona do Miejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Skan 000671

 

„Nie taki stres straszny” – podsumowanie działań

w piątek, 11, maj 2018 10:01.

W czwartek 10 maja 2018 roku odbyła się publiczna prezentacja i podsumowanie podjętych przez naszą szkołę działań związanych z realizacją programu Szkoła Promująca Zdrowie. W pierwszej części spotkania obejrzeliśmy prezentację multimedialną przedstawiającą nasze działania na drodze do uzyskania Miejskiego Certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie". W części drugiej, wraz z zaproszonymi gośćmi z zaprzyjaźnionego przedszkola nr 75 w Lublinie, uczestniczyliśmy w happeningu promującym zdrowy styl życia. Odbyły się różne konkurencje sportowe, śpiewaliśmy piosenki a nasi uczniowie częstowali uczestników przygotowanymi przez siebie sałatkami owocowo-warzywnymi, sokami z owoców i wodą

Zajęcia przyrodnicze dla przedszkolaków

w środa, 25, kwiecień 2018 13:59.

   W dniu 24 kwietnia 2018 roku ponownie gościliśmy w naszej szkole dzieci z Przedszkola nr 75 w Lublinie, które tym razem uczestniczyły w zajęciach z przyrody i chemii. Zajęcia przyrodnicze pod tytułem ,,Zwiastuny wiosny" poprowadziły p. Elżbieta Waniowska i p. Magdalena Barwińska wraz z uczniami z klas 3 e oraz 3 i. Przedszkolaki poznały symbole wiosny, nauczyły się wesołej piosenki o bocianie, wykonały kolorowy album małego przyrodnika oraz marionetkę – papierowego bociana na palec. Po zakończonym spotkaniu każde dziecko otrzymało słodki upominek oraz dyplomy ,,Małego przyrodnika" i ,,Małego chemika". Zapraszamy do galerii zdjęć.

Kampania „Rowerowa Wiosna" 2018 – zaproszenie do udziału

w sobota, 28, kwiecień 2018 09:40.

   W dniach 7-30 maja w naszej Szkole odbędzie się kampania edukacyjna „Rowerowa Wiosna", która promuje zdrowy tryb życia wśród uczniów szkół podstawowych. Zachęcamy Was do codziennej aktywności fizycznej, zwłaszcza na rowerze.

   Zasady kampanii są proste, a zabawa trwa pełen miesiąc. Każdy uczeń, który przyjedzie do szkoły w maju na rowerze, deskorolce, hulajnodze lub na rolkach, otrzymuje każdego dnia dwie naklejki. Jedną z nich przykleja do swojego rowerowego dzienniczka, a drugą na klasowy plakat Rowerowej Wiosny. Gwarantuje to dobrą zabawę i zdrową rywalizację, a na zakończenie kampanii nagrody rzeczowe dla aktywnych uczniów i uczennic oraz dla klas.
   Po zakończeniu kampanii dwie najbardziej rowerowe szkoły (w kategorii szkoła mała i szkoła duża) wygrają zadaszone parkingi rowerowe, ufundowane przez sponsora - LPEC SA. Dla najlepszych klas przewidziano grupowe wyjścia do obiektów sportowych i instytucji kulturalnych. Najlepsi uczniowie oraz uczennice otrzymają nagrody indywidualne – plecaki sportowe.

17 czerwca (niedziela) – zapraszamy serdecznie na ogłoszenie wyników i uroczyste zakończenie Kampanii. Spotykamy się o godz. 11.30 na Placu Litewskim skąd rowerami pojedziemy nad Zalew Zemborzycki (Słoneczny Wrotków). W trakcie „EkoPikniku" wręczone zostaną główne nagrody dla najbardziej aktywnych szkół. Wręczenie nagród indywidualnych oraz pozostałych nagród grupowych dla najaktywniejszych klas odbędzie się podczas apeli w szkołach.

Organizatorem akcji jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka we współpracy z Urzędem Miasta Lublin (Biuro Partycypacji Społecznej). Kampania „Rowerowa Wiosna" odbywa się w ramach wydarzenia „Loverowy Lublin" i jest współfinansowana przez Miasto Lublin.

Szczegółowe informacje poniżej.