Koło biologiczne

SZYJEMY TORBY EKOLOGICZNE

 

  20230321 182810Miesiąc kwiecień to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Ziemi a nasze myśli krążą wokół ochrony tej cudnej planety. Idąc tej myśli naprzeciw członkowie Koła Biologów w bardzo pomysłowy i oryginalny sposób wykonali torby ekologiczne. Pomysł na zajęcia był wyjątkowy, bo materiały jakimi posługiwali się uczniowie to produkty z recyklingu. Powstałe prace były bardzo efektowne i nietuzinkowe. Przy okazji tego typu zajęć dzieci nabywają umiejętności manualnych jak również uczą się, że każda rzecz może otrzymać od nas nowe życie, to tylko kwestia naszej pomysłowości.
Pomysł zrealizowaliśmy korzystając z materiałów dziewiarskich zakupionych przez naszą placówkę w ramach Laboratoriów Przyszłości.

GALERIA

 

Ogólnopolski konkurs "Jestem Eko"

 

  A20230131 173725Od października uczniowie Szkolnego Koła Biologów biorą udział w ogólnopolskim konkursie "Jestem Eko". Na zajęciach uczniowie zapoznają się z rozmaitymi praktycznymi aspektami „bycia eko", jakie w prosty sposób mogą zostać włączone do życia codziennego. Zapoznają się również, między innymi, z pojęciami np.: upcyklingu, zero waste, oszczędzania zasobów, bioróżnorodności, działania pro natura. Spotkania są uzupełnieniem wiedzy praktycznej z zakresu ekologii. Tu również tworzymy propozycje działań ekologicznych do wdrażania w szkole jak również poza nią. Podejmowane tematy i praktyczne ćwiczenia mają na celu uczynienie z uczniów ambasadorów działań i zachowań ekologicznych w ich najbliższym otoczeniu. 

ZAPRASZAMY DO GALERII

 

KOŁO BIOLOGÓW W CZASIE DNIA OTWARTYCH DRZWI

   DSC02176Dnia 23 lutego członkowie Szkolnego Koła Biologów wzięli udział w Dniu Otwartym Szkoły. Prezentowali oni doświadczenia biologiczne i omawiali procesy zachodzące u żywych organizmów. Swoją entuzjastyczną postawą młodego odkrywcy - biologa zaciekawili najmłodszych, którzy brali czynny udział w dyskusjach i byli nieocenionymi pomocnikami podczas eksperymentów. Był to ważny czas zarówno dla uczniów klas ósmych jak też dla przedszkolaków, którzy mogli dotknąć eksponatów będących na stanie pracowni i dokonać swoich pierwszych obserwacji mikroskopowych.

GALERIA

Warsztaty dendrologiczne

 


  WARSZT DENDRZ okazji Dnia Drzewa w naszej szkole odbyły się warsztaty dendrologiczne, które dla młodszych kolegów przeprowadzili uczniowie ze Szkolnego Koła Biologów. Akcja miała na celu przybliżenie uczniom różnorodności gatunkowej drzew i krzewów rosnących w najbliższej okolicy. Podczas zajęć dzieci czynnie zdobywały wiedzę praktyczną, rozpoznawały liście i owoce, sposoby rozsiewania nasion i budowę kwiatów. Zajęcia spotkały się z bardzo entuzjastycznym odbiorem a grupy bardzo aktywnie zaangażowały się w wykonywanie zadań konkursowych.
Na warsztatach dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych mogliśmy gościć przedstawiciela Lasów Państwowych Panią Anetę Sławińską. Pani Sławińska zaingurowała Dzień Drzewa i przybliżyła uczniom pracę leśnika. Za otrzymane od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nagrody książkowe bardzo dziękujemy, z pewnością wiedza w nich zawarta przyczyni się do lepszego poznania bogactwa przyrodniczego nadleśnictwa przez naszych uczniów.
Mamy nadzieję, że dzięki edukacji zwrócimy uwagę dzieci na jakże ważny obszar jakim jest ochrona drzew i lasów będących domem dla wielu kluczowych gatunków zwierząt.

ZAPRASZAMY DO GALERII

 

 

 Rozpoczęcie wakacji

  1 2Ostatnie szkolne dni to idealny moment, by wybrać się na wspólny wypad rowerowy połączony z pieczeniem kiełbasek i zabawą na świeżym powietrzu. Nic tak nie smakuje po całorocznym wzmożonym wysiłku intelektualnym jak przysmaki z grilla w gronie przyjaciół w nieco mniej naukowej atmosferze. Zabawa była przednia. Mistrzem refleksu była bezkonkurencyjnie Tosia, Hubert profesjonalnie pokroił kiełbaskę, Oliwka jako niepokonana stała na czele Mafii, Zuzia oczarowała wszystkich opowieściami a Michalinka tak się „rozkręciła", że nie mogliśmy jej dogonić

Tym spotkaniem pokazaliśmy sobie jak po jednym roku przebywania razem, mocno się zżyliśmy. Moi kochani uczniowie, bardzo się cieszę, że Was mam

Zapraszamy do galerii

Warsztaty ogrodnicze "Zaszczep się miłością do roslin" 

1 1Korzystając z większej ilości czasu wolnego w czerwcu członkowie Koła Biologów pod okiem i przewodnictwem merytorycznym Pani opiekun przeprowadzili akcję przesadzania roślin doniczkowych, której głównym hasłem przewodnim było: „Zaszczep się miłością do roślin". Spotkanie miało charakter warsztatów roślinnych połączonych z wymianą roślin pokojowych. Zajęcia były praktyczną kontynuacją i stanowiły podsumowanie wiedzy zdobytej przez uczniów klas piątych z zakresu nauki o organach roślin i sposobu ich rozmnażania. Na zajęciach dzieci miały możliwość samodzielnego posadzenia rośliny, mogły wymienić swoją roślinkę z kolegą i koleżanką urozmaicając w ten sposób swoją kolekcję roślin. Dowiedziały się też nieco na temat praktycznego zastosowania roślin w kuchni i kosmetyce. Warsztaty miały na celu rozpropagowanie idei dbania o rośliny, wykształcenia w dzieciach poczucia odpowiedzialności i systematyczności podczas pielęgnacji nowej roślinki, jak również poczucia estetyki i aranżacji przestrzeni domowej. Dzieci bardzo zaangażowały się w pracę, niektórzy powiększyli swoje roślinne kolekcje nawet o kilka okazów. Wszystkim dziękujemy za dobrą zabawę i życzymy, aby roślinki wzrastały zdrowo pod czujnym okiem swoich nowych opiekunów.

Zapraszamy do galerii

Warsztaty mikroskopowania

  277180781 731320728249687 7316637715128271287 nW ostatnich tygodniach na terenie szkoły odbywały się warsztaty mikroskopowania. Zajęcia skierowane były do uczniów klas piątych i obejmowały treści dostosowane do programu nauczania w tej klasie. Dzieci miały możliwość samodzielnego wykonania preparatu mikroskopowego, poznania zasad mikroskopowania i zastosowania ich w praktyce. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem a uczniowie bardzo entuzjastycznie podeszli do wykonywanych czynności. Nasi najmłodsi biolodzy z precyzją operowali przyrządami preparacyjnymi, dbali o porządek i powierzony sprzęt. U wielu z nich zajęcia rozbudziły ciekawość przyrodniczą i stały się motywacją do dalszego zgłębiania tajników przyrody ożywionej. Warsztaty przygotowali członkowie Koła Biologów, którzy z chęcią dzielili się z młodszymi kolegami wiedzą i doświadczeniem.

 Zapraszamy do galerii zdjęć

Warsztaty biologiczne

     zdjęcie tytułowe 1Pierwsza edycja warsztatów biologicznych za nami. Wychowankowie świetlicy dzięki uczniom ze Szkolnego Koła Biologicznego wkroczyli w fascynujący świat szeroko rozumianej dziedziny naukowej, jaką jest biologia. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu botaniki, genetyki, fizjologii i anatomii. Członkowie Koła Biologicznego w bardzo przystępny i logiczny sposób przedstawili młodszym kolegom budowę drożdży- grzybów użytecznych i powszechnie stosowanych w kuchni. Dzieci mogły je obejrzeć na fotografiach, pod mikroskopem, jak również spróbować organoleptycznie. Zobaczyły zjawisko oddychania drożdży. Dzięki modelom i doświadczeniom przygotowanym przez starszych kolegów poznały mechanizm oddychania u człowieka. Zaobserwowały również właściwości higroskopijne mszaków, mogły zobaczyć ich przedstawicieli. Ponadto dowiadując się podstawowych informacji o cukrach, uczniowie mogli naocznie wykryć obecność skrobi w produktach żywnościowych. Obserwując wpływ kwasów na sole wapnia zawarte w skorupce jajka, nabyły niezbędnej wiedzy z zakresu dbałości o zdrowe kości i zęby. W trakcie zajęć dzieci poznały również budowę komórkową organizmów żywych, dowiedziały się ciekawych informacji na temat DNA i miały możliwość jego izolacji z komórek truskawek. Takie wydarzenia są najlepszym potwierdzeniem, że nauka nie musi być trudna i męcząca. Dzieci dobrze się bawiąc, poznały wiele nowych biologicznych zagadnień, a członkowie koła utrwalili praktyczną wiedzę zdobytą na lekcjach.

Zapraszamy do galerii zdjęć