Wymiana międzynarodowa 2016

Joanna Szcześniak w 16 październik 2016. Opublikowane w Aktualności

Zapraszamy do galerii zdjęć. 

W dniach od 28 września do 6 października 2016r. odbył się w Münster po raz siódmy program wymiany szkolnej pomiędzy Ratsgymnasium Münster a Gimnazjum nr 16 im. F. Chopina w Lublinie. W tym roku wzięło w nim udział 22 uczestników z Polski i 22 z Niemiec. Uczniowie Gimnazjum nr 16 w Lublinie w czasie trwania programu mieszkali u rodzin swoich niemieckich partnerów i mieli możliwość poznania kultury, zwyczajów i obyczajów w nich panujących.

   Program wymiany w tym roku obejmował zwiedzanie Ratsgymnasiumw Münster, spotkanie z Dyrektorem gimnazjum, udział grupy polskiej w lekcjach, rejs statkiem po jeziorze (Aasee) oraz zwiedzanie zoo w Münster. Weekend uczniowie polscy spędzili w rodzinach niemieckich, zwiedzając m.in. Kolonię, Bonn czy Amsterdam . Najbardziej atrakcyjnym punktem programu okazała się wizyta w parku linowym w Hamm. Ponadto uczniowie polscy i niemieccy wzięli udział w dwudniowych warsztatach poświęconych tematowi „25 lat dobrego sąsiedztwa". W pierwszym dniu warsztatów uczniów powitał burmistrz miasta Münster – Gerhard Joksch, następnie uczniowie w grupach pracowali nad takimi tematami jak:Münster i Majdanek: Czy historia łączy, czy dzieli?, religie w Europie, czy też Vaterland – czy to kraj ojczysty? Podsumowaniem pierwszego dnia warsztatów było wystąpienie przedstawicieli uczniów z Polski i Niemiec i przedstawienie ich pracy grupowej.
    Drugi dzień warsztatów poświęcony był tematowi : Co oznacza Europa dla mnie? Uczniowie wzięli również udział w quizie europejskim. Tego samego dnia grupy polsko - niemieckie zwiedzały również miasto Münster.  Podsumowaniem tygodniowego pobytu w Niemczech była impreza pożegnalna, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz uczniowie i rodzice goszczący uczniów z Polski. Podczas imprezy uczniowie i rodzice mieli możliwość wymienić się swoimi wrażeniami z pobytu.
    Wymiana okazała się ponownie nie tylko wyśmienitą okazją do tego, aby zastosować w praktyce swoją znajomość języków obcych i dodatkowo ją rozszerzyć, ale także aby poznać zwyczaje i codzienne życie rodziny niemieckiej i zwiedzić ciekawe zakątki Niemiec.