Wymiana polsko-niemiecka 2014

Joanna Szcześniak w 03 październik 2014. Opublikowane w Aktualności

Zapraszamy do galerii zdjęć.

W 2014r. został zorganizowany już po raz piąty program wymiany szkolnej pomiędzy Ratsgymnasium w Münster a Gimnazjum nr 16 im. F. Chopina w Lublinie.

W ramach programu wymiany szkolnej w dniach od 6 do 12 maja 2014r. odbyło się spotkanie w Münster. W tym roku wzięło w nim udział 15 uczestników z Polski i 13 z Niemiec. Uczniowie z Lublina w czasie trwania programu mieszkali u rodzin swoich niemieckich partnerów.

Program wymiany obejmował w tym roku m.in. zwiedzanie Ratsgymnasium i udział w lekcjach, wizytę w zoo, zwiedzanie miasta Münster, dwudniową wycieczkę do Bonn oraz zajęcia sportowe na basenie.

W dniach 9.09.-15.09.2014r. gościliśmy w Lublinie grupę niemieckich uczniów w ramach rewizyty programu wymiany szkolnej pomiędzy uczniami Ratsgymnasium w Münster i Gimnazjum nr 16 w Lublinie. Grupa niemiecka na czele z opiekunami Panią Kathariną Helmrich i Panem Olivierem Oeljeklausem zwiedziła naszą szkołę, wzięła udział w lekcjach oraz uczestniczyła w spotkaniu w ratuszu miejskim z przedstawicielami władz miasta.

Ponadto program obejmował wizytę w Muzeum na Majdanku, dwudniową wycieczkę do Krakowa i Wieliczki oraz zwiedzanie miasta Lublina w formie gry terenowej. Na oba spotkania udało się pozyskać dofinansowanie z PNWM w wysokości 10 500 zł oraz z Urzędu Miasta Lublin w wysokości 500 zł.

Program wymiany został współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

logo pnwm 1

Poniżej prezentujemy sprawozdanie z tegorocznej wymiany międzynarodowej. Swoimi wrażeniami podzieliły się uczennice klasy 3i: Ada Gałązka, Ania Dębała, Asia Knap oraz Julia Mieczkowska.

W drugim tygodniu września rozpoczęła się rewizyta uczniów z wymiany międzynarodowej organizowanej przez Gimnazjum nr 16 w Lublinie oraz Ratsgymnasium w Münster. Pierwszego dnia 16-osobowa grupa polska ruszyła o godz. 4 nad ranem do Katowic, by z lotniska odebrać naszych niemieckich przyjaciół. Po gorącym powitaniu wyruszyliśmy razem do Krakowa, by tam spędzić dwa wspaniałe dni. Po zakwaterowaniu poszliśmy na spacer po mieście. Drugiego dnia pokazaliśmy przyjaciołom kopalnię w Wieliczce.


Po długim zwiedzaniu nadszedł czas na zjedzenie pysznej pizzy, a potem na powrót do Lublina.
  Następnego dnia, we czwartek, zabraliśmy kolegów z Niemiec do naszej szkoły. Rozdzieliliśmy się na grupę polską i niemiecką, by obejrzeć film „Chłopiec w pasiastej pidżamie". Po poruszającym seansie udaliśmy się do Urzędu Miasta Lublin.
  Dniem kolejnym był piątek. Rano w stołówce szkolnej powitała nas pani dyrektor Barbara Warda. Kolejnym punktem było zwiedzanie szkoły i udział obu grup w lekcjach. Później pojechaliśmy na lubelski Majdanek. To, czego się dowiedzieliśmy, bardzo nas dotknęło. Dzień zakończyliśmy oprowadzeniem Niemców po Zamku Lubelskim. Sobotni ranek zżyta już grupa przeznaczyła na emocjonujące rozgrywki w piłkę nożną, a w niedzielę każda rodzina wraz z przyjaciółmi z Niemiec spędziła czas według własnego pomysłu.
  Ostatni dzień zaczęliśmy od podsumowania. Wykonaliśmy plakaty, które pokazały, jak dobrze się razem bawiliśmy. By nasi przyjaciele mogli spojrzeć ostatni raz na Lublin, zorganizowano dla nas dwujęzyczną grę terenową, która sprawiła nam mnóstwo radości.
  Po mile spędzonym przedpołudniu każdy udał się do swojego domu wraz z niemieckim partnerem, by zjeść obiad i przygotować się do odjazdu. Ostatnie godziny chcieliśmy jak najlepiej wykorzystać, bo wiedzieliśmy, że niedługo się pożegnamy. O godz. 19 czekała na nas pyszna kolacja przygotowana przez naszych rodziców. Opiekunowie przygotowali prezentację multimedialną, wykorzystując zdjęcia z całego tygodnia. Godz. 22 była dla nas czasem łez i smutku, gdyż bardzo się zżyliśmy. Po złożonych obietnicach i ostatnich uściskach nasi przyjaciele ruszyli w drogę powrotną.